روز جهانی الکترونیک هواپیمایی گرامی باد/به پاس وسعت آرامش سرزمینم...

امروز ۲۲ آبانماه برابر با ۱۲ نوامبر۲۰۱۶ میلادی است و برای نخستین‌بار جشنی در سراسر دنیا به پاس زحمات متخصصان الکترونیک هواپیمایی برای ایجاد بستری مناسب در برقراری پروازهایی ایمن برپاست.

شاید اولین المان‌هایی که از سفر هوایی به ذهن هر مسافری خطور می‌کند؛ هواپیما، باند و آسمان باشد. همه این المان‌ها و اجزای اصلی یک سفر هوایی است اما این عناصر خود به تنهایی قابل استفاده نیستند و با سیستم‌های اطلاعاتی و مخابراتی گوناگونی بهم متصل می‌شوند تا شرایط برای نشست و برخاست هواپیماها در بستری ایمن فراهم شود.

این بستر را متخصصان الکترونیک و ارتباطات در پشت صحنه و تنها با انگیزه رقم زدن بهترین خاطرات همراه با سلامتی و آرامش برای مسافران فراهم می‌کنند. فعالیت این متخصصان مستقیما مرتبط با مسایل امنیتی و ایمنی فضای هر کشوری است. در واقع امنیت به این معنا که مهندسان این حوزه باید از تمام ویژگی‌های دستگاه‌های کمک ناوبری مطلع باشند و ضمن دقت در عملیاتی بودن آن‌ها باید به درستی از این دستگاه‌ها نگهداری کنند تا آسمان این سرزمین در امنیتی کامل همواره آبی بماند.

البته اهمیت این بستر زمانی برای مسافران مشخص می‌شود که یکی از دستگاه‌های کمک ناوبری با اختلال مواجه شود و هواپیمای مسافری با تمام سرنشین‌های خسته از راه طولانی، مجبور به فرود در فرودگاهی دیگر شود یا در مواقعی خلبان علی‌رغم تلاش‌های بسیارش، نشست موفقیت‌آمیزی نداشته باشد.

زحمات این افراد تنها به اینجا ختم نمی‌شود بلکه آن‌ها برای امنیت پرواز مسافران عبوری از آسمان این کهن بوم هم تلاش می‌کنند. در واقع دستگاه‌های کمک ناوبری و هوانوردی که در فرودگاه‌های ایران مشغول به ارایه‌ خدمات هستند، به پروازهای عبوری هم سرویس‌های مسافری ارایه می‌دهند. به ویژه در مقطع زمانی کنونی که آسمان ایران از امنیت ویژه‌ای در منطقه برخوردار است و اغلب شرکت‌های هواپیمایی تمایل بیشتری به عبور هواپیماهایشان از آسمان ایران را دارد. در حقیقت، به نوعی اهمیت و حساسیت زحمات این متخصصان فراتر از مرز و بوم یک سرزمین است.

شاید جالب باشد که بدانیم متخصصان الکترونیک هواپیمایی در طول تحصیل و خدمت‌شان علاوه بر اینکه باید با تکنولوژی‌های روز دنیا در این زمینه آشنا باشند، باید منابع و کتاب‌های متعددی در حوزه‌های ارتباطی، ناوبری و راداری را هم مطالعه کنند تا در نصب، نگهداری و تعمیر دستگاه‌های کمک ناوبری خبره شوند.

پیش‌ترها در مهرماه هر سال روزی را به عنوان روز الکترونیک هواپیمایی جشن می‌گرفتند اما سال گذشته در سازمان جهانی غیرسیاسی و غیر دولتی IFATSEA موضوع تعیین روز جهانی الکترونیک هواپیمایی مطرح شد و در پی آن با موافقت اعضا، ۱۲ نوامبر به عنوان روز جهانی «الکترونیک هواپیمایی» معرفی شد.

امسال به طور همزمان همه فعالان صنعت هوانوردی سراسر دنیا برای نخستین‌بار روز ۲۲ آبانماه برابر با ۱۲ نوامبر۲۰۱۶ میلادی را به پاس زحمات متخصصان الکترونیک هواپیمایی جشن می‌گیرند و ما نیز این روز را به تمام متخصصان الکترونیک هواپیمایی در سراسر ایران از فرودگاه دشت ناز تا فرودگاه ابوموسی و از فرودگاه بیرجند تا فرودگاه ایلام تبریک می‌گوییم.

اخبار

اگهی مجمع عمومی-نوبت دوم
اگهی مجمع عمومی-نوبت دوم

آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی - نوبت دوم -  بدینوسیله به  [ ... ]

Other Articles

احادیث

ذکری برای جلوگیری از اندوه ...

از امام باقر علیه السلام نقل شده است که هر کس هنگام بیرو [ ... ]

آدرس تلگرام

آمار سایت

امروز10
این هفته10
این ماه297
مجموع14200

آی پی بازدیدکنندگان : 3.85.10.62
Unknown ? Unknown Mon 17 Jun 2019 19:36 توسعه یافته توسط وب سایت جومینا

نظرسنجی

Template Design:Dima Group

پرش به بالا