SUR002.jpg
اطلاعیه

اطلاعیه

یکشنبه, 06 آبان 1397 17:20

اطلاعیه اعضای محترم انجمن متخصصان الکترونیک...

تسبیت ایام عذاداری حسینی

تسبیت ایام عذاداری حسینی

چهارشنبه, 28 شهریور 1397 15:35

تسليت

تسليت

دوشنبه, 18 تیر 1397 06:17

  فرارسيدن سالروزشهادت مظلومانه رئيس مذهب...

صحبت های نماینده تشکل های صنعت هوانوردی

صحبت های نماینده تشکل های صنعت هوانوردی

سه شنبه, 11 ارديبهشت 1397 13:47

  مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکت...

سالگرد فاجعه جانگداز زلزله بم به روایت آقای مهندس بخشنده

برگی از دفتر خاطرات زحمات متخصصان الکترونیک هواپیمایی به مناسبت سالگرد فاجعه جانگداز زلزله بم به روایت آقای مهندس بخشنده .

در تاريخ پنجم دي ماه 1382 در ساعت 5:26 صبح زلزله اي به بزرگي شش و نیم ريشتر شهر تاريخي بم را در جنوب شرقي كشور لرزاند با توجه به ساعت وقوع زلزله كه اكثر ساكنين بم خواب بوده اند ، تلفات جاني بيشتر گرديد. اولين گروه از همكاران عملياتي در ساعت 9 صبح توسط يك فروند بالگرد وارد فرودگاه شدند به گفته همكار بازنشسته و مسئول وقت الكترونيك فرودگاه كرمان ، آقاي مهندس لبيبي، دربدو ورود با فرودگاه صد در صد غير عملياتي و به تعبير ايشان با يك فرودگاه مرده مواجه شديم. در ساعت نه ونيم صبح از نظر سرويس ارتباطي فرودگاه مجهز به دو عدد بيسيم و يك عدد موتور برق كوچك شد كه با پيش بيني همكاران الكترونيك و احتمال چنين فاجعه اي از كرمان آورده شده بود .

 

در همان روز و در گام دوم سيستمهاي كمك ناوبري فرودگاه نيز به دست پر توان متخصصان الكترونيك هواپيمايي راه اندازي شد و فرودگاه براي تمامي پروازها آماده گرديد و در بخش ارتباطات و ناوبري معجزه اي شكل گرفت كه در كمترين زمان ممكن و با حداقل امكانات فرودگاهي صد در صد غير عملياتي تبديل به فرودگاهي شد كه با سرويس دهي به صدها پرواز از اقصي نقاط جهان جان هزاران نفر را نجات داد. بدون سرويس هاي ارتباطات و ناوبري در فرودگاه بم كمك رساني و امداد فرودگاهي به هيچ عنوان ميسر نبود. در ادامه به اعم اقدامات پرسنل الكترونيك در عملياتي نمودن فرودگاه بم مي پردازيم.

 

-        راه اندازی فرکانسهایVHF ، UHF و سامانه RCAG فرودگاه بم توسط کارشناسان اداره کل ارتباطات و ناوبری و همکاران اداره مهندسی ارتباطات و ناوبری کرمان در تاریخ 7/10/1382 (دومين روز پس از زلزله) جهت تکمیل پوشش فرکانسی منطقه و کنترل پروازها توسط مرکز کنترل فضای کشور.

 

کنترل کلیه پروازهای ورودی و خروجی فرودگاه بم از زمان راه اندازی سامانه RCAG توسط مرکز کنترل فضای کشور حتی روی باند فرودگاه بم.

 

-        راه اندازی رادیولینک مخابراتي در تاریخ 7/10/1382 (دومين روز پس از زلزله ) جهت برقراری ارتباط خطوط ثابت تلفن و کانالهای چهار سیمه مابین مرکز کنترل فضای کشور و فرودگاه بم برای ارتباطات فرکانسی سامانه RCAG

 

-        كابل كشي يگان هاي امدادي اور‍ژانس، هلال احمر، سپاه ، برج مراقبت موقت و مديريت تا اتاق راديو لينك براي راه اندازي خطوط تلفن شهري

 

-        انتقال دیش ماهواره VSAT از فرودگاه کیش به فرودگاه بم براي برقراری ارتباط هات لاینی مرکز کنترل با فرودگاه بم در تاریخ 8/10/1382 (سومين روز پس از زلزله )

 

-        راه اندازي مجدد سيستمهاي كمك ناوبري فرودگاه با توجه به صدماتي كه در بعضي از قسمتهاي آنها از جمله برق ، UPS، كابل ها و آنتن وارد شده بود.

 

-        انتقال برج مراقبت پرواز سیار از تهران به فرودگاه بم و تجهيز و عملیاتی نمودن آن در تاریخ 8/10/1382 (سومين روز پس از زلزله ) لازم به ذكر است برج مراقبت مذكور در اولين روز زلزله به بم اعزام شد ولي به دليل ازدحام نيرو هاي امدادرساني در مسيرهاي منتهي به كرمان پس از دو روز به فرودگاه بم رسيد و در روز سوم زلزله كامل عملياتي گرديد.

 

تامين كشيك الكترونيك فرودگاه بم توسط  همكاران اداره كل فرودگاههاي استان كرمان و اداره كل ارتباطات و ناوبري تا بيش از شش سال بعد از زلزله.

 

ضمناً همكاران الكترونيك فراتر از وظايف سازماني و بنا به روحيه همكاري در ديگر قسمت هاي فرودگاه بم وامور  امدادرساني نيز فعاليت داشتند. ضمن اين كه در دو فقره عمليات  تعميراتي به دليل اشكال فني در دو فروند هواپيماي كمك رسان حضوري موفق داشتند.

 

در پايان ياد در گذشتگان زلزله بم را گرامي مي داريم.  همچنين  ياد و خاطره آقاي مهندس شهرام اياز كه  مشكلات و مصائب بم و آثار آنها تا آخرين لحظات زندگي در چهره شان مشهود بود.

 

باتشکر از مهندس رضا بخشنده

اخبار

احادیث

ذکری برای جلوگیری از اندوه ...

از امام باقر علیه السلام نقل شده است که هر کس هنگام بیرو [ ... ]

آدرس تلگرام

آمار سایت

امروز4
این هفته129
این ماه238
مجموع10922

آی پی بازدیدکنندگان : 54.82.79.137
Unknown ? Unknown Sun 18 Nov 2018 20:04 توسعه یافته توسط وب سایت جومینا

نظرسنجی

Template Design:Dima Group

ورود به بخش کاربری

پرش به بالا